MIEJSCA W SIECI, KTÓRE POMOGĄ CI W ROZWOJU

Internet jest miejscem cudownym. Z jednej strony totalny śmietnik i bagno, w którym znajdziesz wszystkie brudy współczesnego świata, ale z drugiej strony miejsce, w którym jest tyle cennej wiedzy, że nie jesteśmy w stanie jej przetworzyć.

Szukanie informacji po omacku zabiera całkiem sporą ilość czasu, dzisiaj więc postanowiłam Wam ułatwić to zadanie i podać na talerzu te miejsca w Internecie, które umożliwią rozwój w bardzo różnych kierunkach.

TED

Jakiś czas temu myślałam, że już wszyscy wiedzą o tej platformie, próbując znaleźć na niej rzeczy najbardziej dla siebie wartościowe. Okazuje się, że nic bardziej błędnego. Gdy podczas szkoleń pytam uczestników, czy znają platformę, okazuje się, że nic o niej nie wiedzą.

Spieszę więc z wyjaśnieniem. TED to platforma, na której znajdziecie krótkie wykłady video najbardziej fascynujących ludzi tego świata – mniej lub bardziej znanych, ale na pewno niezwykle inspirujących.

Dostępne wykłady są obecnie tłumaczone praktycznie na wszystkie języki, więc nie powinno stanowić problemu, jeśli nie posługujesz się biegle językiem angielskim.

Mój ulubiony wykład? Ten, w który David Pink mówi o nowym (choć przecież tak starym!) podejściu do motywacji ludzkiej. Zobaczcie koniecznie!

UNIVERSITY WEBINARS

To w zasadzie taki TED, tylko tworzony przez wykładowców akademickich. Znajdziecie tam webinary, filmy video, wykłady związane z tematami innowacji, edukacji, zarządzania i przywództwa, biznesu itp. Wszystko, czego dusza zapragnie.

Na przykład TUTAJ dostępny jest bardzo ciekawy wykład Sheryl Sandberg na temat zmiany w nadawaniu, uzyskiwaniu i przekazywaniu informacji w dzisiejszym świecie.

KHAN ACADEMY

Khan Academy to miejsce początkowo powstałe dla uczniów chcących pogłębiać wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych. Do tej pory królują tam nauki ścisłe, w szczególności matematyka. Wykłady prowadzone są w przystępny sposób, poparte przykładami, z którymi każdy może się identyfikować – wykład na temat rachunku różniczkowego ilustruje przykład Usaina Bolta.

Aktualnie na Khan Academy znajdziesz także ciekawe rozmowy ze znanymi przedsiębiorcami. Dodatkowo strona ciągle rozwija polską wersję językową, więc wkrótce korzystanie z niej będzie dziecinnie proste.

CREATIVE LIVE

To miejsce, w których uczysz się na żywo. Niektórych rzeczy bezpłatnie, niektórych odpłatnie. To zajęcia w 100% praktyczne. Dzięki nim opanujesz umiejętności, które przydadzą Ci się na co dzień. Jak sama nazwa mówi – są to kursy związane głównie z kreatywnością: dotyczą fotografii, projektowania, muzyki i sztuki, ale ja również znalazłam dla siebie coś ciekawego, związanego z marketingiem w social mediach.

COURSERA

Chyba najbardziej znana platforma, oferująca bezpłatne kursy online, realizowane przez najlepsze uniwersytety na świecie. I to jakie kursy! Nie wiem, jak Ty, ale ja nigdy nie miałam okazji uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Dana Ariely’ego – naukowca z pasją zajmującego się irracjonalnością zachowań ludzkich, a dzięki Coursera mogłam to zrobić! Gorąco zachęcam Cię do tego, żebyś znalazł tam temat dla siebie, bo wybór masz ogromny!

UDEMY

Udemy to platforma – kombajn, udostępniająca darmowe lub płatne kursy w zasadzie z każdej dziedziny.

Jeśli kiedyś zamarzyłoby Ci się zrobić taki kurs samodzielnie, istnieje możliwość umieszczenia go na tej platformie.

A dodatkowo – jeśli myślisz o tym, by samemu rozpocząć karierę w edukacji online, Udemy jest idealne do tego, by przetestować Twój pomysł – to jedna z największych i najbardziej popularnych platform edukacji online. Jak zrobić taki test? To proste – znajdź słowo kluczowe, najlepiej opisujące dziedzinę, którą się zajmujesz i według niego szukaj kursów na Udemy. Jeśli znajdziesz kursy w interesującej Cię tematyce – fantastycznie! Oznacza to, że ludzie już są zainteresowani tematem, który chcesz propagować. Możesz też sprawdzić, jakie kształtują się ceny kursów z Twojego obszaru zainteresowań, choć – oczywiście – musisz wziąć pod uwagę stosowaną walutę.

MEMRISE 

Genialne miejsce do nauki języków obcych w sieci. Genialne dlatego, że bardzo proste, a jednocześnie bardzo motywujące. Zakładasz sobie, na jakim poziomie chcesz się uczyć i ile czasu w danym dniu jesteś w stanie na to poświęcić. I spokojnie – wystarczy 5 minut nauki dziennie, by opanować nowe rzeczy.

Ja w taki sposób uczę się języka włoskiego i jestem absolutnie zachwycona sposobem działania portalu. Spróbuj i Ty!

A Ty jakie miejsca w sieci odwiedzasz by zadbać o swój rozwój?

;