Cykl – Poznaj persony rozwoju pracowników – Praktikerzy

To osoby silnie ukierunkowane na praktykę, które lubią i cenią szkolenia. Traktują je jako moment, w którym mogą oderwać się od codzienności i tempa pracy, jednak nie lubią tracić na nich czasu, gdyż są dobrze zorganizowani. Zależy im na bardzo dopasowanej tematyce programów rozwojowych, zaś skutecznie demotywują ich przydługie wykłady i „nadęte formy”. Za wartościowe uznają takie formy rozwojowe, które mają realne przełożenie na ich codzienną pracę. Praktikerzy angażują się w treningi umiejętności, są otwarci na nowe formy i cenią szeroką dostępność działań rozwojowych. Chętnie sięgają również po polecaną literaturę, czy ciekawe raporty.

Wyzwaniem jest dla nich mierzenie się z niechęcią do poświęcania czasu na rozwój, choć doceniają praktyczne jego aspekty. Za przydatne kwalifikacje uważają: negocjacje oraz kreatywne myślenie i rozwiązywanie problemów. Najbardziej interesującą tematyką jest dla nich efektywna sprzedaż, przywództwo oraz zarządzanie projektami.

Największą ich grupę stanowią kobiety – 53%. Większość ich przedstawicieli to osoby w wieku 25-34, 35-44 oraz 45-54 – odpowiedni 31%, 24%, 19%, żyjące w dużych (od 200 do 500 tysięcy) i małych miastach (od 20 do 50 tysięcy), raczej dobrze określające swoją sytuację materialną. Największa ich grupa posiada średnie i magisterskie wykształcenie – odpowiednio 32% i 29%. Praktikerzy głównie zajmują stanowiska handlowe/sprzedażowe oraz menadżerskie/kierownicze i pracują w firmach zatrudniających do 250 osób, choć aż 34% osób z tej grupy nie zna wielkości organizacji, w której są zatrudnieni. Praktikerzy to osoby bardzo konkretne i poprawne, dla których liczą się szczegóły. Cenią fachowość, eksperckość oraz jakość.

By zmotywować Praktikerów do rozwoju warto zapewnić im płatny dzień wolny oraz urlop szkoleniowy. Docenią oni również dostęp do różnego rodzaju książek, opracowań, raportów, a także do tematycznych nagrań wideo, zatem warto pomyśleć o tworzeniu specjalnych bibliotek, które dadzą nieograniczony dostęp do odpowiednich informacji i danych. Ich ciekawość związaną z aplikacjami rozwojowymi, filmami czy serialami szkoleniowymi można zaspokoić poprzez udostępnianie im również takich treści, które nie tylko pozwolą na przekazywanie im wiedzy w oczekiwany przez nich sposób, ale także na szybkie wdrożenie nowo zdobytych umiejętności w praktyce. By jednak byli w pełni zadowoleni z oferowanych form rozwojowych należy projektować je tak, by były nie tylko praktyczne, ale także odpowiednio rozłożone w czasie i dobrze zorganizowane. Warto postawić również na możliwość nauki z domu, by podczas podnoszenia kwalifikacji Praktikerzy mogli również odpocząć od codziennych zawodowych obowiązków. Przedstawiciele tej grupy cenią również trening umiejętności, dlatego zapewnienie im dostępu do takich form spotka się na pewno z ich uznaniem.

Pełne opracowanie person oraz quiz pozwalający na stwierdzenie jaką personą rozwoju jest dany pracownik są dostępne na stronie badania: https://nowemotywacje.pl/kompetencje-miekkie-i-potrzeba-ich-rozwoju-jak-ucza-sie-obecnie-pracownicy/

;