STATEK JEST TAK MOCNY JAK JEGO ZAŁOGA

A ship is only as strong as its crew” – 35 lat temu te słowa zapisał i zakopał Jan Schouten – twórca firmy Schouten Global wbudowując kamień węgielny pod siedzibę firmy w Holandii.

Grupa Nowe Motywacje jest częścią Schouten Global międzynarodowej firmy i lidera na rynku Europejskim w zakresie rozwoju kompetencji miękkich, efektywności zespołów i umiejętności przywódczych. Niedawno mieliśmy okazję na własne oczy przekonać się jak bardzo prawdziwe są to słowa.

W Goeteborgu zakończył się właśnie wyścig Volvo Ocean Race. To najbardziej prestiżowe, a jednocześnie najbardziej ekstremalne regaty będące marzeniem każdego żeglarza. Załogi w niezwykle trudnych warunkach ścigały się w rejsie dookoła świata, rozpoczynającym się w hiszpańskim Alicante. Wszystkie załogi w tym roku dysponowały identycznymi jachtami więc kluczowe znaczenie miał zespół i jego funkcjonowanie.

Nowe Motywacje, będące  częścią grupy Schouten Global bacznie śledziły losy swojej załogi –  Team Brunel, który w rywalizacji głównej zajął 2 miejsce na zwycięskim podium. Działając zgodnie z dewizą „statek jest tak mocny jak jego załoga” sponsorzy Team Brunel, zrobili wszystko, by zbudować zespół marzeń, który osiągnie spektakularne rezultaty w tym jakże trudnym wyścigu.

Zastanawiasz się czasem co ma znaczenie w budowaniu zespołu i jak wydobyć z niego to, co najważniejsze? Zastanawiasz się co zrobić, by ludzie się lubili, ufali sobie wzajemnie i chcieli spędzać ze sobą czas, w sytuacji gdy najważniejsze są wyniki, rezultaty i efekty.

Zobacz jak budował się Team Brunel w drodze do zwycięstwa.

Zanim opiszemy jak rekrutowano członków zespołu i jak ich szkolono warto, żebyś wiedział w jakich warunkach taki zespół ma pracować. Powiedzieć, że są to ciężkie warunki to mało. Powiedzieć, że muszą sobie radzić z kryzysami to również za mało. Najlepiej więc będzie gdy zobaczysz film, który pokazuje typowe życie na łodzi

Grupa silnych facetów, z których każdy jest już mistrzem w jakiejś sportowej dziedzinie, doświadczonych w wygrywaniu, osiąganiu swoich celów, staje przed koniecznością zbudowania zespołu, w którym są ważne nie tylko ich predyspozycje fizyczne (siła mięśni, wydolność serca itp.), doświadczenie żeglarskie (czyli bycie najlepszym z najlepszych w tej dziedzinie) ale także ich osobowość, umiejętności psychiczne i umiejętności komunikowania się z całą resztą członków załogi.

Muszą nauczyć się jak stłoczeni razem na małej przestrzeni mają ze sobą rozmawiać, być, współpracować, rozwiązywać konflikty i problemy – nie w komfortowej sytuacji biurowej, lecz w miejscu, z którego nie można wyjść i w sytuacji w której decyzję trzeba podjąć tu i teraz – bez możliwości dania sobie chwili czasu na ochłonięcie.

Zobacz w jakich warunkach błyskawiczna i perfekcyjna komunikacja ma kluczowe znaczenie:

Anje Marijcke van Boxtel była jednym coachem zaangażowanym w Volvo Ocean Race, który pomagał Team Brunel w budowaniu efektywnego zespołu. Uczestniczyła w jego budowaniu od samego początku – od etapu rekrutacji. Specjaliści od żeglarstwa i wytrzymałości fizycznej sprawdzali czy żeglarze podołają rejsowi pod kątem tych wymagań, a zadaniem Anje było wybranie takiej załogi, w której każda osobowość sportowca będzie pasowała do innego, w którym silne osobowości i jednostki będą w stanie ze sobą współpracować, bez uszczerbku dla celu, którym było wygrać i … przeżyć.

Na sali szkoleniowej ucząc szefów budowania zespołu, komunikacji z ludźmi, ich słuchania i wspierania, często spotykamy się z oporem – z sytuacją, w której szefowie nie chcą zajmować się takimi miękkimi, „psychologicznymi” sprawami, lecz chcą się skupić tylko i wyłącznie na tym, co przyniesie rezultat. Tu i teraz – natychmiast.

Dokładnie taka sytuacja miała miejsce na tych regatach – zespół żeglarski złożony z samych mężczyzn nie chciał skupiać się na miękkich umiejętnościach, nie do końca rozumiał po co mają ćwiczyć komunikację zamiast do oporu ćwiczyć techniki żeglarskie pozwalające im zrealizować cel. Bouwe Bekking, doświadczony skippera i kapitan Team Brunel, który wspomina, że mimo tego, ze zdawał sobie sprawę z wagi miękkich umiejętności to jego początkowa reakcja na coacha była następująca: „Anje Marickje będzie naszym coachem? Hm… Ok. Ale zaraz, <Anje> to kobiece imię, prawda? Ona jest kobietą, psychologiem i będzie prowadzić coaching dla 9 facetów?!”. Czy brzmi znajomo? Z doświadczenia wiemy, że reakcja menagerów, liderów, dyrektorów, którzy zarządzają grupą wysokokwalifikowanych specjalistów, na działania rozwijające tzw. soft skill jest podobna.

1-wystąpienie

Jednak po pewnym czasie okazało się, że wsparcie kompetencji intra-i interpersonalnych nawet na środku oceanu jest kluczowe! Bouwe Bekking podobnie jak pozostali członkowie zespołu przyznają, że bez wsparcia Anje nie osiągnęliby miejsca na podium. Badania bowiem pokazują, że jeśli dwa zespoły posiadają takie same kompetencje twarde i taką samą wiedzę, to zawsze lepsze rezultaty odnosi ten zespół, który potrafi się lepiej komunikować, współpracować i rozwiązywać konflikty, które na pewno się pojawią.

W filmie możecie zobaczyć jak coach zespołu Anje mówi o tym, że najważniejsze w takim budowaniu zespołowości jest:

  1. Efektywna komunikacja werbalna i niewerbalna
  2. Kontakt z każdym członkiem zespołu i wzajemne zaufanie
  3. Wprowadzanie indywidualnej perspektywy i postrzegania przez każdego z członków zespołu z osobna

Prowadząc swój zespół, dział czy region do zwycięstwa pamiętaj, że statek jest tak mocny jak jego załoga.

 

;