JESTEŚ LIDEREM? BUDUJ PEWNOŚĆ SIEBIE!

Bycie liderem nie jest proste. Oprócz ogromnej wiedzy i szeregu umiejętności dobry lider musi także posiadać pewne cechy, które powodują, że inni postrzegają go jako lidera. Jedną z takich cech jest pewność siebie. Jeśli chcesz osiągnąć coś wielkiego, kierować ludźmi i sprawiać, że będą za Tobą podążali, musisz wierzyć, że jesteś tego wart. Oto kilka przydatnych porad, które Ci w tym pomogą.

 WYGLĄD MA ZNACZENIE

Psycholodzy udowodnili, że bez względu na nasze późniejsze doświadczenia z drugą osobą, pierwsze wrażenie jest czymś, co rzutuje na całą naszą relację. Pod względem oceniania, również na poziomie podświadomym, jesteśmy precyzyjni i błyskawiczni. Kilkanaście sekund wystarczy, aby wiedzieć czy osoba z którą rozmawiamy jest zamożna, pewna siebie, inteligentna i zabawna. Dlatego szczególnie w spotkaniach biznesowych należy tak dużą wagę przykładać do detali
i swojego wizerunku. Jesteśmy wizytówką naszej firmy i bez względu na kompetencje, pierwszą bitwę możemy wygrać już na poziomie emocjonalnym – ujmując drugą stronę naszym spójnym z własnym firmą i starannym wizerunkiem. Niech Twój ubiór idzie w parze ze sposobem komunikacji i środowiskiem, w którym się ona odbywa. Dobry lider kiedy tego potrzebuje, potrafi być jak kameleon.

ZWRACAJ UWAGĘ NA SWOJĄ POSTAWĘ

Jeśli Twoja praca wymaga siedzenia przed biurkiem przez większość dnia, bardzo możliwe, że ucierpiała na tym Twoja postawa. Nie garb się na spotkaniu z inwestorem, klientem i swoimi pracownikami. To jak stoisz, jest jednym z najważniejszych czynników, które pozwalają innym ocenić Twoją pewność siebie. Postaraj się świadomie i celowo pracować nad swoją postawą, odchylając ramiona do tylu i prostując swój kręgosłup. Trzymaj głowę w neutralnej pozycji z lekko uniesioną brodą. Liderów poznaje się nie po tym, że zadzierają czoła, ale idą prosto przed siebie.

RÓB TO W CZYM JESTEŚ NAJLEPSZY, RESZTĘ ZOSTAW INNYM

Liderzy, którym brak pewności siebie często przesadnie martwią się o to, jak wypadną w oczach innych. Jeśli dodamy do tego niską samoocenę, otrzymujemy przepis na kiepskiego lidera. Przywódca nie jest człowiekiem, który wszystko umie zrobić samodzielnie.
Skup się na rzeczach, w których jesteś niezastąpiony, od reszty zatrudnij ekspertów, którzy będą się martwić o kluczowe aspekty rozwoju Twojej firmy. Wbrew pozorom, najsłynniejsi władcy w historii nigdy nie rządzili samodzielnie.

SKUP SIĘ NA PRZYSZŁOŚCI

Jeśli złapiesz się na tym, że bieżące obowiązki zupełnie Cię wyczerpują i nie umiesz złapać dystansu, przypomnij sobie o celach i marzeniach, które stoją za motywacjami Twoich działań. Gubiąc się w gąszczu codziennych zadań lider traci jedną z wyróżniających go cech – wizję.
Jeśli w takich chwilach znajdziesz kilka minut na uszeregowanie swoich celów, będziesz ponownie w stanie zrozumieć co jest priorytetowe dla Ciebie i Twojego zespołu tu i teraz.

NIE LEKCEWAŻ POZYTYWNEGO MYŚLENIA

W dzisiejszych czasach jesteśmy niemal bombardowani przez negatywne komunikaty. Wylewają się zewsząd – od nagłówków portali wyświetlających się przy śniadaniu z naszego tabletu, po prasę, narzekania współpracowników i wieczorne wiadomości. O ile możesz nie mieć wpływu na losy świata, o tyle masz wpływ na sposób w jaki myślisz o rzeczywistości. Dobry lider znajduje w swoim życiu nie tylko równowagę, ale także umiejętność docenienie małych aktów dobroci.Jeśli z bycia pozytywnym i wdzięcznym uczynisz nawyk, szybko stanie się to Twoją drugą naturą.

 NIE PRZEJMUJ SIĘ MAŁYMI BŁĘDAMI

Każdy popełnia błędy, więc nie spodziewaj się, że w Twoim wypadku będzie inaczej. Inaczej wpędzisz się w kompleksy i po prostu zmęczysz samym sobą. Staraj się nie rozpamiętywać małych błędów. Jeśli z powodu nerwowej atmosfery źle poprowadzisz ważne spotkanie z pracownikami, nie podchodź obsesyjnie do tego, co poszło nie tak. Zamiast tego weź odpowiedzialność za swoje czyny. Przeproś, napraw błędy tak szybko jak to możliwe i idź dalej. Nawet uświadomiona i dokładnie przeanalizowana porażka nie jest warta połowy tego, co naprawiony błąd.

 NIE PRZESTAWAJ SIĘ ROZWIJAĆ

Małe osiągnięcie może pomóc poprawić pewność siebie, nawet jeśli nie jest ono bezpośrednio powiązane z Twoim biznesem. Naucz się czegoś nowego, zacznij grać na instrumencie, pójdź na debatę naukową, przeczytaj książkę na temat, który naprawdę Cię interesuje. Jeśli zaczniesz w siebie inwestować również w obszarach wykraczających poza obowiązku zawodowe, bardzo szybko zorientujesz się, że pewność siebie jest jedną z tych wartości, która staje się uniwersalnie użyteczna, bez względu na to, co akurat robiłeś. Oczywiście tak długo, jak poświęcasz tej czynności maksimum swojej uwagi.

ZAPLANUJ CZAS NA ROZRYWKĘ

Jeśli w każdym tygodniu pracujesz od 60 do 80 godzin, nigdy nie znajdujesz czasu na odpoczynek a w każdy weekend nadrabiasz zaległości – nic dziwnego, że ciężko jest Ci się skupić na obowiązkach przywódczych. Wypalenie zawodowe spotyka nawet największych tego świata, ale nikt nie jest na nie skazany. Wbrew temu, co może Ci się wydawać, popołudniowy spacer z psem, niespieszna lektura książki czy ugotowanie ulubionej potrawy nie są czasem, który mógłbyś spędzić „bardziej efektywnie”. Dobry lider wie, kiedy zebrać siły, aby nie dać się zaskoczyć kolejnym zadaniem. Jazda na wysokich obrotach jest w stanie zatrzeć każdy silnik. Bez względu na to, czy prowadzisz Poloneza czy Astona Martina.

NIGDY NIE BÓJ ZAPYTAĆ SIĘ O RADĘ

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji, w której targają Tobą wątpliwości, zastanawiasz się nad słusznością podjętej decyzji albo masz wątpliwości co do obranej strategii działania – polegaj na swoich przyjaciołach. Siedząc zbyt długo nad jakimś problemem wpadamy w pułapkę zawężającego się horyzontu. Pewne drogi wydają się nam bez wyjścia, tracimy wiarę w swoje możliwości dopóki ktoś zaufany nie przyjdzie, i nie wskaże nam skrótu, który do tej pory przeoczaliśmy. Wytrawny lider nie tylko umie dobierać doradców, ale również nie pozwala aby jego duma przysłoniła obiektywną wartość ich porad.

;