Jak budować markę osobistą na Linkedin?
Budowanie marki osobistej to w dzisiejszych czasach standard dla większości ludzi obecnych na rynku pracy. Każdy chce, aby biła od niego aura profesjonalizmu i żeby postrzegano go jako eksperta w danej branży. Duże kompetencje jednak nie wystarczą, trzeba również umieć je zaprezentować. Media społecznościowe to miejsce, z którego doskonale widać sukcesy, osiągnięcia i obszerną wiedzę. Siecią o najbardziej profesjonalnym charakterze jest zdecydowanie Linkedin, więc to właśnie tam warto zaprezentować się szerszej publice. Jak zatem zbudować silną markę osobistą na Linkedin?

Co charakteryzuje Linkedin?

Linkedin to portal społecznościowy dla profesjonalistów, na którym dominują kontakty zawodowo-biznesowe. Zdecydowanie łatwiej z jego pomocą nawiązać wartościowe znajomości, aniżeli zdobyć atencję po publikacji mema lub prywatnego zdjęcia. Mimo tego, że nie cieszy się taką popularnością jak na przykład Facebook, to zdecydowanie warto się na nim udzielać. Według badań zainteresowanie tą siecią nieustannie rośnie i drzemie w niej duży potencjał.

Profil na Linkedin – wirtualna wizytówka czy miejsce zdobywania kontaktów?

Przed rozpoczęciem konkretnych działań na Linkedin warto zdefiniować swoją motywację dołączenia do tego medium społecznościowego. Być może chcesz, aby Twój profil stanowił wyłącznie internetową wizytówkę, która będzie dobrze reprezentować Ciebie w sieci. Wówczas należy zadbać o kilka aspektów technicznych. Staranne wypełnienie wszystkich informacji to absolutna podstawa. Najistotniejsze elementy to oczywiście dane osobowe, stanowisko, firma, w której jesteś zatrudniony oraz zakres umiejętności lub obowiązków. Aby profil dobrze pozycjonował się w wyszukiwarce, powinno umieścić się w nim odpowiednie frazy kluczowe związane z daną branżą. Link URL powinien być unikalny i nawiązywać do nazwiska. Budujesz w końcu markę osobistą. Zdecydowanie warto również się nieco pochwalić. Projekty, którymi koordynujesz, wolontariaty, a także nagrody to kwestie, o których warto wspomnieć w swoim wirtualnym CV. Na pierwszy rzut oka po wejściu na profil widać zdjęcia w tle oraz profilowe, a także sekcję Nagłówek i Podsumowanie. Fotografie powinny być profesjonalne. W żadnym wypadku nie powinny być wycięte z innych lub być selfie. Za pomocą odpowiedniego ubioru czy mimiki można powiedzieć o sobie już bardzo wiele. Wszystko, co zostanie uzupełnione w Nagłówku, wyświetli się w wyszukiwarce obok Twojego nazwiska. Staraj się zatem zamieścić tam same cenne informacje dotyczące branży, w której się specjalizujesz. Równie istotnym segmentem jest Podsumowanie. To właśnie tym fragmentem najłatwiej zainteresować odwiedzających Twój profil. Skorzystaj z języka korzyści i przedstaw swoje osiągnięcia, cele i aktualne obowiązki.

Co można zyskać, będąc na Linkedin?

Linkedin to miejsce, w którym można zdziałać bardzo wiele dla swojego rozwoju zawodowego. Poza byciem internetowym CV czy wizytówką, profil może również pozyskiwać leady, budować siatkę kontaktów czy po prostu ułatwić znalezienie zatrudnienia. Wówczas nie wystarczy staranne wypełnienie go danymi. Należy również być na nim aktywnym. Dokładnie tak, jak w każdym innym przypadku, również na Linkedin proces budowania marki osobistej jest długotrwały, czasochłonny i wymagający. Jednak zdecydowanie warto poświęcić mu swoją uwagę. Aby otaczała Cię aura profesjonalisty, z którym każdy chce współpracować, musisz być regularny. Postuj przede wszystkim autorskie materiały, które ze względu na merytoryczną jakość przydadzą się Twoim obserwującym. Jeśli chcesz uchodzić za prawdziwego eksperta, korzystaj również z różnorodnych form przekazu swoich myśli, nie tylko tekstu. Być może ludzi zainteresuje krótkie wideo lub prezentacja multimedialna? Na wizerunek specjalisty zdecydowanie negatywnie wpływają zbyt nachalne lub częste posty o życiu osobistym. Nie warto również udzielać się w dyskusjach, w których nie ma się nic wartościowego do powiedzenia, a także partycypować w takich grupach. Zdecyduj się za to na prośby o rekomendację od swoich znajomych. Wbrew pozorom nawet w tak profesjonalnym środowisku wiele informacji rozchodzi się dzięki poczcie pantoflowej. Budowanie marki osobistej zdecydowanie nie ogranicza się do profesjonalnych działań w realnym życiu. W dzisiejszych czasach nie można lekceważyć roli social media w personal brandingu. Linkedin stanowi odpowiednie miejsce do kształtowania swojego eksperckiego wizerunku w oczach potencjalnych kontrahentów lub pracodawców.
Zobacz również