MOTYWACJA DO DZIAŁANIA

Lista zadań gotowa, plan również, godziny i dni wyznaczone i następuje… brak motywacji.

Zarządzanie czasem to często nie kwestia metod i technik, lecz sposobów na zmotywowanie się do działania wtedy, gdy wszystko mówi, by tego nie robić i odłożyć na później lub na tak zwane wieczne nigdy.

ZASADA NR 1

PRZESTAŃ KOPAĆ DOŁKI POD… SOBĄ

Co to oznacza?

Gdy czujesz się źle, nie mając na nic ochoty, zdarza się, że zamiast zmobilizować się działania – zaczynasz rozpatrywać działania innych. Z reguły lepszych od siebie. Mogą to być osoby z firmy, które w Twoim przekonaniu prowadzą satysfakcjonujące życie zawodowe i osobiste, nie ulegając frustracji i zniechęceniu i mając czas na realizację zainteresowań i pasji.

Właśnie w taki sposób kopiesz pod sobą dołki. Pora powiedzieć: DOŚĆ!

Każdy jest inny i każdy posiada zarówno wady, jak i zalety. Przestań się porównywać. Bądź sobą.

ZASADA NR 2

NIE ZABIJAJ SWOJEJ MOTYWACJI

Paradoksalnie często zabijasz swoją motywację do pracy, tworząc niekończące się listy zadań. Nie potrzebujesz rejestrować na liście zadań codziennych wyjść na przerwę czy do toalety. Jeżeli Twoja lista będzie uwzględniała każdy drobiazg, od samego widoku ilości pozycji poczujesz zniechęcenie i chęć ucieczki.

Jak jeszcze tłumisz swoją motywację w zarodku? Ustawiając nierealne terminy i planując zbyt optymistycznie. Wielki projekt zamierzasz zrealizować w ciągu jednego dnia (skoro ktoś inny tego dokonał), po godzinie pracy będąc załamanym staniem w miejscu.

Pamiętaj: planując coś, czego dotychczas nie miałeś okazji wykonywać, uwzględnij tzw. pre-zadanie, które umożliwi orientacją w temacie. Może to być sprawdzenie hasła w Internecie lub zapoznanie się z wynikami pracy innych w odniesieniu do realizowanego przez Ciebie zagadnienia; dzięki temu określisz, z jak istotnym i pracochłonnym projektem masz do czynienia oraz realnie zaplanujesz swój czas i czas pracowników zaangażowanych w zadanie.

ZASADA NR 3

DAJ SIĘ KOMUŚ ZMOTYWOWAĆ

Inni ludzie mają na Ciebie wpływ. Większy lub mniejszy. Jeżeli planujesz realizację zadania, zleconego przez przełożonego i już teraz jesteś świadomy, że mogą pojawić się problemy z motywacją – zadeklaruj się współpracownikom lub pracownikom innych działów.

Deklaracja zadziała pod warunkiem, że zobowiążesz się do realizacji projektu osobom, które postrzegasz jako wartościowe, z których opinią się liczysz lub które stanowią dla Ciebie wzór w obrębie korporacji.

Deklaracja okaże się skuteczna, gdy zostanie wyrażona publicznie i gdy uprawnisz kogoś do weryfikacji, czy wywiązujesz się z podjętych zobowiązań.

ZASADA NR 4

PO CO TO ROBISZ?

To istotne, zdecydowanie za rzadko zadawane pytanie.

Po co to robisz? Żeby dostarczyć oczekiwanych rezultatów firmie i klientom firmy.

ZASADA NR 5

MYŚL POZYTYWNIE

Podejście do wykonywanych obowiązków jest kluczowe.

Negatywne myśli niekorzystnie wpłyną na realizację prowadzonych przez Ciebie projektów, a spoglądanie na listę zadań z myślą: „Nie uda mi się tego wykonać” skutecznie zniechęci do rozpoczęcia pracy.

Jeśli myślisz pozytywnie – zwiększasz szansę wykonania planowanych zadań.

ZASADA NR 6

BUDUJ SWOJE POCZUCIE WPŁYWU

Poczucie wpływu powoduje zwiększenie motywacji do działania.

Poczucie wpływu powoduje poczucie sprawczości.

Zacznij więc dzień pracy w sposób, który zapewni Ci częściowe chociaż poczucie wpływu i szukaj okoliczności, które zbudują Twoje poczucie wpływu.

ZASADA NR 7

ZACZNIJ DZIAŁAĆ

Bez działania nie ma osiągania celów.

Zamknij Internet, skrzynkę odbiorczą, wycisz lub nawet wyłącz telefon, połóż przed sobą listę zadań I ZACZNIJ DZIAŁAĆ!

Zobacz również